Flądry z rodziny płastugowatych

Flądra zimowa

z-flondra.gif (4460 bytes)Flądra zimowa jest płaską rybą której oczy umieszczone są na jednej stronie ciała. Żywi się małżami, morskimi dżdżownicami i robakami. Jak wszystkie ryby płaskie, flądra zimowa jest rybą żerującą na dnie. Posiada bardzo mały bezzębny pysk. Sezon łowienia jest ograniczony do wiosny i jesieni, na zatokach i przybrzeżnych rzekach. Lato i zimę spędza w niedostępnych, głębokich i odległych wodach oceanu. Łowienie polega na zwabianiu tej ryby, dużą ilością zmiażdżonej małży albo kukurydzy którą wyrzuca się za burtę. Przynętą, na bardzo małym haczyku, jest morska piaskowa dżdżownica. Przeciętna flądra waży 1 kg. Dorasta, ale to jest rzadkością, do 7 kg.

 

Flądra letnia

let-flondra.GIF (4855 bytes)Flądra letnia różni się od flądry zimowej kształtem jej pyska, który jest większy i z zębami. Jest to ryba drapieżna która żywi się mniejszymi rybami. Z wyglądu i zachowania jest bardzo podobna do bałtyckiej. storni.  Jest to ryba którą łowi się przez całe lato w płytkich wodach ( 3 do 20 metrów), wybrzeża a szczególnie na zatokach morskich. Najlepszą przynętą jest żywa rybka którą ciągnie się po dnie w dryfcie. Flądra letnia dorasta do 9 kg.

 

 

Flądra windowpane (fonetycznie- łyndołpen)

wflonrda.gif (4998 bytes)Windowpane jest rzadkim gatunkiem flądry, w wodach stanu New Jersey. Jest bardzo podobna, z wyglądu i zachowania, do flądry letniej, ale jej ciało jest bardzo płaskie, kościste i przez to bezwartościowe. Dorasta do 3 kg.

 

Powrót